Hava durumu


Döviz

Gökova - Akyaka'yı Sevenler için

  

Akyaka Hakkında

Muğla İlinin Tarihi

Fotoğraflar: Akyaka pazarı

Fotoğraflar: Sergi açılışlardan

Fotoğraflar: Akyaka kuş gibi

G.A.S.-Der hakkında

Kuşçu Grubu Gök-Kuş-Ağı

Sokak Hayvanlar Çalışma Grubu

Akyaka Haber Mektupları

Download bölümü

G.A.S.-Der'e yardım etmek istermisiniz?

Bize bir email atın:


 akyakadernek@hotmail.com

İmza kampanyamıza 
desteğinizi bekliyoruz

"Muğla ili, Akyaka
beldesinde T.C. yasalarının,

özellikle çevre ile ilgili
 olan kanunların düzenli olarak
uygulanmalarını istiyorum"


Lütfen tıklayın,
adı ve emailinizi verin.
Teşekkürker

Sevgili Üyelerimiz:
Lütfen yıllık dernek aidatları
 yatırmanızı unutmayın!!
-------------------

 

 

 
Haber mektubu 2016/2

Turizm sezonu başlamadan önce içimizi bir korku kaplıyor! Yine azmak kenarındaki sazlıklar rant uğruna kesildi. Belediyeye bildirildi, engellendi. Bitmedi ertesi gün sazlık kesimine devam edildi. Tekrar jandarma ve belediyeye haber verildi. Çevre Şehircilik, MUÇEV, Jandarma ve zabıta tarafından müdahale edildi, tutanak tutuldu. İzliyoruz, sonucunu sizlerle paylaşacağız.
Ankara Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden öğrenci ve akademisyenlerden oluşan kırk beş kişilik grup beldemizi ve derneğimizi ziyaret etti. Nail Çakırhan’nın evi ve yaptığı
diğer yapılar gösterildi.

Belediye Hizmet Binasının karşısındaki ormanlık alanın otopark yapılmaması için yazılı ve sözlü mücadelemiz sürüyor. Otopark olarak kullanılmayacağının sözünü aldık, fakat bu yeterli olmuyor. Daha önce çalılıklar kesildi, geçen yıl otopark olarak kullanılmış, yazın vahşi bir (neredeyse evlerimizin bahçesine park edip çadır kurulacak) turizm yaşıyoruz. Yaklaşık üç bin nüfuslu beldemiz sezonda otuz-otuz beş bin kişiyi ağırlıyor. Bunu engellemek için arabaların gireceği bölümlere barikat kurmak gerektiğini söyledik. Bu konuda da olumlu yanıt aldık.

Kedi, köpek hatta kuşlarımız zehirlenerek katlediliyor ve engelleyemiyoruz. Hayvan dostları bireysel ve STK olarak mücadele veriyorlar. Her gün besledikleri, sevdikleri, isimleriyle çağırdıkları sokak hayvanlarının ölümünden ne kadar çok üzgün olduklarını biliyoruz, acılarını paylaşıyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı 13 Nisan’da Akyaka’da STK sorumlularının da katılacağı bir toplantı yapmayı düşünüyor. Bu toplantıya önermemizi istediğiniz konular varsa face book sayfamızdan (Gökova Akyaka’yı Sevenler Derneği) ya da mail adresimize yazarak iletebilirsiniz.
Dostlukla,
Gökova Akyaka’yı Sevenler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
Nurhan Koyaş Kavuzlu
 

Haber Mektubu 2016/1
Yeni yönetim kurulumuz dört aylık bir süreci geride bıraktı. Bu süreçte yaptıklarımızı, üyelerimiz ve dostlarımızla paylaşalım istedik.
Halet Çambel ve Nail Çakırhan’ın yaşadığı, dostlarını ağırladığı, ürettikleri bir mekanda sorumlu olmak, üstelik bu mekan Nail Çakırhan tarafından yapılmışsa sorumluluğunuzu kat kat arttırıyor.
Bunun için önceliği mekanın bakım ve onarımına verdik.
- Giriş kapısı (Kuzulu Kapı)’nın ahşapları çürümüştü. Bire bir yapılabilmesi için önce fotoğrafları çekildi. Üstündeki aparatlar söküldü. Yeni yapılan kapıya monte edildi.
Özellikle sergileri başında bekleyen sanatçılarımızı sevindirecek düzenleme. Sergievinin yanındaki mini alan genişletildi. Kökleri binanın temeline giden incir ağacı yerine artık portakal ağacımız var.
Sergi Salonu ve Derneğimiz için sokak başına yön tabelaları yapıldı.
İletişim ve sergi afişleri için ek yeni panolar yapıldı, eskiler tamir edildi.
Ofis ve sergievinde çatı tamiri yapıldı.
Sosyal medya iletişim ağı genişletiliyor.
Sergi Salonunda atölye çalışmaları devam ediyor,
2014 yılında aramızdan ayrılan Prof. Dr. Halet Çambel anma töreni yapıldı.
2016 yılı sergi programı tamamlanmak üzere, Şubat ayında katalog hazırlığı başlayacak. Bu yıl Prof. Dr. Halet Çambel’in 100. Yaşı özel bir sergide yer alacak.
Derneğimizin tek gelir kaynağı aidat ve bağışlar. Genel Kurul kararı ile aidatlarımız yıllık 30 liraya çıkartılmıştı.
Garanti Bank Mugla
Hesap adi : G.A.S-DER
IBAN : TR870006200050700006299583
Görüş, öneri hatta eleştirilerinizi bekliyoruz.
Dostlukla,
G.A.S.Derneği Yön. Kr.Bşk.

 

Biyolojik Çeşitliliğin Dünya Mirası
Olmasının Gerekçeli Kararı

Akyaka Beldesi Gökova Körfezi denizinin bittiği yerde, Gökova Beldesi, Çetibeli, Gökçe, Akçapınar, Şirinköy, Çıtlık, Ataköy, Yeşilova Köyünden oluşan 18.000 m2’lik ovasının başlangıcında, Torosların uzantısı olan Marçal dağlarının yamacında kurulmuştur. 1968 yılında Gökova Köyünden ayrılarak Muhtarlık, 1992 yılında da belediye olmuştur.
Kararın bütünü pdf dosyası olarak indirin

Gökova Unesco Dünya Mirası Listesine
Girme Yolunda Adım Adım İlerliyor.

Gökova körfezinin karasal ve denizsel biyo çeşitliliğin UNESCO dünya mirası listesine alınmasıyla ilgili toplantı Ula belediye başkanı Sayın Nadi ŞENKAL, Gökova havzasında bulunan köy muhtarlıkları ve yöredeki sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle 08 Şubat 2013 tarihinde Akyaka Yücelen Hotel de gerçekleştirildi. Devamını okuyun

Euromed Heritage IV / "Akdeniz'deki Su Mirası ile Birlikte Yeniden Keşfetmek"Projesinin Türkiye Koordinatörüyüz
G.A.S.-Der "Su Mirasını korunması" hedeflenen esaslı bir Euromed Heritage IV Programı kapsamında REMEE Projesinin Türkiye ortaklığı yürütmekteyiz. Websayfamızdaki bilgileri proje dili gereğince çoğunlukla İngilizce olarak yayınlanabildik. Türkçe dilinde olan kısa bir proje broşürünüde ancak hazırlayabildik. Diğer bilgiler ilgili sayfalardan alınabilir, ayrıca proje kapsamında oluşan ortak bir REMEE websayfasında mevcuttur, tabii ki aynı zamanda Euromed Heritage sayfalarında da yer almaktayız. Bu iki web sayfa İngilizce ve Fransızca olarak yayınlanmaktadır.

Ayrıca Arşiv Sorumluluğumuz ile birlikte oluşturduğumuz su mirası konulu çok değerli ve kapsamlı bir web sayfası vardır:
www.mehmetbildirici.com

Akyaka Sokak Hayvanları Platformu hayvanlara yapılan her türlü şiddet ve tecavüzün kabahat değil bir suç olduğunu belirterek, bu yasanın Kabahatler Kanunundan çıkartılarak Ceza Kanununa alınması için bir imza kampanyası başlatmıştır. 
Eylemden fotoğraflar ve daha
...

Akyaka sokak hayvanlarının anasını, değerli görevlimiz, sevgili arkadaşımız, Itır İnselbağ'ı gecen Cuma Günü (23.07.10) kaybettik.
Bir çok Akyaka'yı seçen insan gibi Itır da bu beldeye sadece yerleştiği için değil, yeni oluşan bu karma toplumumuzda kendi seçtiği göreviyle somut ve kıymetli bir yer aldı. Sokak hayvanlarının bakımını üstlendi ve vazifesini tutkulu bir şekilde yerine getirdi.

G.A.S.-Der Azmak Gezi Bandı Önerileri Belediyeye teslim etti
Akyaka Belediyesinin 25.11.2009 tarih ve 1672 sayılı yazısıyla, Azmak kenarının planlanmasıyla ilgili hassas konuyu beldemizdeki sivil platformlara taşımış ve katkılarını istemiştir. Derneğimizce yapılan çok yoğun çalışmalarımızdan dolayı, teslim etmemiz gereken son tarihten önce belediyeden ek süre talep ederek 15 Ocak 2010 tarihinde çalışmalarımızı teslim edebildik. Devamı için tıklayın

AKYAKA'DA YİNE BİR HAYVAN KATLİAMI! FAİLİ BELLİ...

Yaklaşık iki ay önce Akyaka’nın farklı bölgelerinde köpek katliamları yaşanmıştı. Bazıları sahipli olan köpekler zehirli et yoluyla öldürülmeye kastedilmiş ve köpeklerin çoğu kurtarılamamıştı.
Bugünlerde bu olayların en üzücü şekli ile devam ettiği görülmektedir. 21 Şubata kadar süren ve üç gün boyunca devam eden köpek ölümlerinin yine zehir kullanılarak yani kasıtlı olarak yapıldığı hem veteriner raporu ile hem de deliller vasıtasıyla teyit edilmiştir.  devami

"Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Bütünleşik Deniz ve Kıyı Alanları Yönetim Planlaması Projesi'nde SAD ve G.A.S.-Der Proje Ortaklığı
Sualtı Araştırma Derneğinin (SAD) Gökova Körfezinde başlamış bulunan 'Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Bütünleşik Deniz ve Kıyı Alanları Yönetim Planlaması Projesine' proje ortağı olarak katılıyoruz. İki tarafın da imza attığı sözleşmede belirttirildiği gibi ortaklığımız muhtelif iş birliklerini kapsar; dernek olarak yerel lojistik (toplantı hazırlıkları ve duyuruları, ofis ve donanım desteği vb), iletişim kolaylaştırıcılığı, arşiv ve dokümantasyon gibi çalışmalarımız ile projede aktif bir rol üstlendik. Başkanımız Bahar Suseven uzmanlık alanlarıyla ayrıca projenin danışman ekibine katılmakta olup ve bazı toplantıların da kolaylaştırıcısı olarak çalışmaktadır.
Proje kapsamı, ilkeleri ve yapılan işlerin detaylarını lütfen
SAD web sitesinden öğrenin.

G.A.S.-Der Yaz Okulu "Türkiye Campus 2009"
2009 yazında ilki gerçekleştirilen yaz okulu projemizin sayfasını hâlihazırda İngilizce olarak yayınlayabildik. Eko Turizm konulu yaz okulun talebelerinden oluşturulan güzel ve faydalı bir kitap çıktı. Kitap iki dilde hazırlanmış olup, basılı kopyası dernek ofisinden alınabilir, ya da buradan pdf dosyası olarak indirilebilir.

Türkiye Su Meclisi kuruldu!
23-24 Ocak 2010 tarihinde Rize İkizdere'deki ilk Türkiye Su Meclisi Genel Kurul Toplantısına şahsen davet edinen Başkanımız Bahar Suseven katılması çok istediğine rağmen sağlık nedenleriyle bu önemli toplantısına katılamadı.
"Suyla ilgili yanlış uygulamaları engellemek amacı ile çalışacak Türkiye Su Meclisi, bilimsellik ve gerçeklikten uzak “su boşa akar” düşüncesine karşın doğada tek damla suyun bir boşa akmadığı gerçeğinin savunucusu" olmasını hedeflenen sivil hareketten doğan grubun oluşturduğu 'SU MANİFESTOSU' fikren katılıyoruz, ilerdeki toplantılara katılmamızı mümkün olacağını ümit ederiz.

Akyaka'da kuşçuluk zamanı! Kış aylarında göçte olan kuş türlerini seyretmek mümkündür. Gökova'daki sulak alanda birçok misafirimiz oldu. Listemiz iyice uzadı. Bir bakmak isterseniz
Bilindiği gibi 1986 yılından itibaren Akçapınar Köyü’ndeki Leylek ve aktif yuvaları tespit çalışmaları tarafımızdan sürdürülmektedir. O yıllarda çarpık yapılaşma, yanlış kalkınma ve bazı kişilerin heveslerine maruz kalmayan, sakin olan köydeki Leylek populasyonu 70 bireyken geçen yıllardaki sayısı 15 bireye kadar düşmüştür. Daha okumak için...
Akyaka'da artık yeni köprümüz oldu. Yıktıktan 15 ay sonra yeni köprünün inşaatı başlanmıştır. Aralık ayında yapılan ilk köprü ancak 20 dakika dayanmıştır.
Eski köprünün yıkılmadan önceki resimlerini ve yeni köprünün yapılşını g/font>

Vizyon Akyaka değerlendirme çalıştayları gelenekselleşti:
Derneğimiz tarafından geçen yıl 27 Ekim’de yapılan Vizyon değerlendirme toplantısı, bu yıl 2006’nın son günlerinde 28 Aralık’ta yapıldı. Toplantının amacı, 2004 yılında Akyaka’da sivil toplum örgütleri, devam...

Akyaka’lılar 1002 imzayla köpeklerin zehirlenmesini protesto etti!! Haber için

Gökova'da ekotarım: Biyo-Gökova projesinin direkt bir sonucu olarak kırkın üzerinde çiftçiden oluşan bir grup ekolojik tarıma geçmeğe kararlı. Daha fazla bilgi için tıklayın

 

2017 yılı sergi katalogu: (pdf-dosyası indir)
Gökova-Akyaka’yı Sevenler Derneği, Nail Çakırhan’nın sunduğu bu olanağı ona yaraşır bir şekilde on sekiz yıldır sürdürmeye devam ediyor.
Her yıl Mayıs-Ekim ayları arasında yapılan sergilerin katalogları yayımlanıyor. Dünyanın sanatçılarını konuk etmeye devam eden dernek, 2017 sergi sezonunu her iki haftada bir farklı sergiyle 31 Ekim'e kadar devam edecek.

 

 

Cahit- Belkıs Güneyman İlköğretim Öğrencilerine Çevre Semineri Verildi ve Atıl Pil Kampanyası Başladı

Çevre Eğitim Seminerleri devam ediyor. Eğitimlerin amacı, çevre bilincine sahip bireyler yetiştirerek daha yaşanılır bir Akyaka ve daha hayat dolu bir dünya oluşturulmasını sağlamak.
Öğrencilerin beldemizde yapılan çevre çalışmalarına karşı bilinçlendirilmesi amacıyla özellikle atık pillerin zararları ve bertarafı konusu ve atık pillerin insan sağlığına karşı yarattığı tehlikeye dikkati çekildi.
Devamını okuyun

Dernek Başkanımız Bahar Suseven'i (Heike) 18.07.2012 kaybettik.
Akyaka mezarlığına defnedildi.

Uygar Öyesmi'den bir Anma Yazısı okuyun
Melis Alphan'dan bir Anma Yazısı okuyun
 

Nail Çakırhan ve Halet Çambel
hakkında bilgiler

ACI  KAYBIMIZ
Derneğimizin onur üyesi, büyük destekçimiz,arkeoloji biliminin duayen ismi, ilk kadın milli sporcu, Nail Çakırhan'ın biricik eşi Halet Çambel'i sonsuzluğa uğurlamanın büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. Cenazesi 15 Ocak 2014 Çarşamba günü ikindi namazı sonrası Akyaka Mezarlığına defnedildi. Derneğimiz adına sevenlerine ve tüm Türkiye'ye başsağlığı diliyoruz.
Halet Çambel'in yaşam öyküsü için tıklayınız.

Akyaka artık resmi olarak "cittaslow" oldu!

Cittaslow üye listesini yeniledi, 7 yeni üye eklendi; artık Akyaka ile birlikte Türkiye’den 5 yavaş kent listede. Yeni üyeler; Italya’dan Ribera, Fransa’dan Labastide D’Armagnac, Finlandiya’dan Kristinestad ve Türkiye’den Gökçeada, Akyaka, Tarakli ve Yenipazar

Hayvanlara Şefkat = İnsanlara Sevgi = Topluma Saygı

Her çarşamba günü Akyaka'da:
Üretici'den sofranıza taze sebze ve meyve, ihtiyacınız olan herşeyi bulabilirsinız. Buraya tıklayın

Akyakalılar Varız Dedi ! 811 evet/78 hayır

Akyaka Belediyesi ve Akyaka Kent Konseyi olarak, Akyaka’nın Uluslararası Yavaş Kentler Birliği (CittaSlow) üyeliği için çalışmalara başladı. G.A.S.-Der olarak da destek verdiğimiz bu önemli çalışmalar üzere bilgi Akyaka Kent Konseyi web sayfasında bulunmaktadır. Broşürü ayrıca buradan indirebilirsiniz.

Muğla İlinin en güzel sulak alanların biri, Yuvarlakçay elimizden gidiyor!
Dalaman Çayının üzerinde yeni yapılan Akköprü Barajı yetmedi mi? Yoksa planları bu kadar kötümü yapıldı ki ardından bu güzel çayın doğasını da yok edilecek??? Yuvarlakçay koskoca Çınar Ağaçlarıyla, canlı sularıyla, taşlarıyla güzeldir. Etrafında insan yaşar, hayat sürdürür. Hatırlatmak isteriz ki, Yuvarlakçay'ın çevresi 100 den fazla kuş türünün ve küresel koruma altında olan SU SAMURU'nun memleketidir! Devamı...

DUYURU:
Bütün bu yeni projelerin yanı sıra birde havzadaki çiftçilerimizin organik tarıma teşviklendirilmesi ve pazarlanmasının kolaylaştırılması hedeflenen bir proje hazırlamaya başladık.
Bütün bu faydalı ve önemli çalışmaların arasında web ve çeviri işleri için bazen zamanımız olmuyor. Özellikle İngilizce'den Türkçe'ye çevirmek için gönüllü yardım ve destek aramaktayız. İlginiz varsa lütfen dernek ofisimizle irtibatta geçin. Hoş geleceksiniz!

Domus gribi hakkında bilinmese gereken şeyler

 

Şiirden mimarlığa uzanan geniş bir yelpazede adını tüm dünyaya duyuran, Cumhuriyet dönemi aydınlarından Nail Çakırhan 98 yaşında hayata gözlerini yumdu. Gökova sevdalısı ve Akyaka´nın mimarisine damgasını vuran Çakırhan kolon kanserine yakalandı. Beldede çok sevilen ve örnek alınan şair İstanbul´da tedavi gördü. Çakırhan son zamanlarda durumunun ağırlaşması üzerine Muğla’ya getirildi. Vasiyeti üzerine Akyaka beldesinde bulunan aile kabristanında toprağa verildi. Akyakalılar Nail Çakırhan’ı Unutmayacak, tıklayın

Adım Adım Gökova, G.A.S.-Derneğinin hazırladığı yürüyüş rehberi. 18 farklı yürüyüş parkuru. Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak adım adım sizin için ayrıntılı tarif ediyor. Bütün geziler Akyaka Atatürk heykelinde başlayıp bitiyor. Saat, zorluk derecesi, nereden su bulacaksınız vs. Hem aile için, hem biraz macera isteyenler için çeşitli zorlukta yollardan dağları ve ovamızı geziyorsunuz. Rehber, ücretsiz dağıtılıyor. G.A.S.-Der'den temin edebilirsiniz.

Sivrisinekler bizi rahatsız edebilir. Nereden geliyor, nasıl ürüyor, biz ne yapabiliriz? Nasıl kendi kendimizi koruyabiliriz ve onların üremesine nasıl engel olabiliriz broşürümüzden öğrenebilirsiniz.
Akyaka'ya bir kuşun gözleriyle bakınız. Paraşütçüarkadaş-larımızın çektiği fotoğraflara baktınız mı?
Belki kaldığınız yeri bulabilirsiniz, dostlarınıza gösterin...
Sevgili dernek üyeleri, 2010 yılı aidatı 25.00 TL olarak belirlenmiştir. Lütfen en geç 15.08.2010'a kadar aidat borcunuyu yatırın

G.A.S.-DER" Derneğin 14. Genel Kurul Toplantısı
30 Eylül 2009 tarihinde "G.A.S.-DER" Derneğimizin 14. Genel Kurul Toplantısı ve Organ Seçimler yapıldı. Sonuçlar ilgili sayfalarımızdan öğrenilebilir, 2006- 2009 Dönem Faaliyet Raporu pdf olndirilebilir. Katılımınız ve ilginiz için teşekkür ederiz!

Birleşmiş Milletler
Kalkınma Programı

Küresel Çevre Fonu
Küçük Ölçekli Destek
Programı

Proje Dokümanı
( Proje Özellikleri)

Gökova Akyaka’yı Sevenler Derneği Kurucuları tanımak
istiyormusunuz ?

Şu anki yönetimde
kimler var?
Bizim Akyaka Su Samuru ve daha çok ...
Fotoğraflar için tıklayın. Daha fazla fotoğraflar için
tıklayın:
www.otter.org
otterfotos and a bit of otterstuff
2004 senesinde "Vizyon Akyaka" çalıştayı düzenlendi. Son derece güzel ve katılımcı bir girişim olan toplantının sonucu maalesef yerel yönetim tarafından benimsenmedi. Son senelerde alıştığımız iletişim kopukluğunu bir kez daha yaşamaktayız.
 


Copyright:T. Schmitz - © 24/01/2000 | Site İsmi - Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Hiçbir İçerik Kopyalanamaz, Kaynak Gösterilmeden Yayımlanamaz.