G.A.S.-Der Azmak Gezi Bandı Önerileri Belediyeye teslim etti.

 Akyaka Belediyesinin 25.11.2009 tarih ve 1672 sayılı yazısıyla, Azmak kenarının planlanmasıyla ilgili hassas konuyu beldemizdeki sivil platformlara taşımış ve katkılarını istemiştir. Derneğimizce yapılan çok yoğun çalışmalarımızdan dolayı, teslim etmemiz gereken son tarihten önce belediyeden ek süre talep ederek 15 Ocak 2010 tarihinde çalışmalarımızı teslim edebildik.

 Ön çalışma sürecinde tüm Azmak kenarının detaylı fotoğrafları çekildi, özellikle Kermetur mevkiindeki boş alan, 'Azmak Meydanı'na iştirakçilik eden paydaş gruplarının temsilcileriyle (balıkçılar, balık ekmek teknecileri, azmak tur teknecileri, otelciler, restaurantçılar, turizmciler ve özel kişiler) konuşuldu ve istekleri soruldu. Toplanan tüm bilgi ve istekler önerilerimizde yer almaktadır. İlk skeçler yapıldıktan sonra planlama taslağı yönetim kurulumuzda tartışıldı, ilkeler belirtildi, ardından planlar son haline getirildi.

 İmar plan kopyalarıyla çalışma önerilerimizi ve istediklerimizi net gösteremeyebilir kaygısıyla dernek başkanımız, danışman olarak önceden de kullandığı ve kendinin icadı olan görsel bir tekniğiyle tablolar hazırladı. Bu tablolarda  'Azmak Meydanı'ndaki yapılar ise paydaş grupların isteklerini simgeleyen öğeler olarak anlaşılmalıdır.

 Önerilerimizde kullanılan malzemelerin tümü doğal, yerli, makul ve hemen ulaşılabilen malzemelerdir. Bu çalışmadaki hedeflerimiz Gezi bandının hem Akyaka'ya yakışması hem de artık çok bozulan azmak kenardaki doğal bölümlerinin korunmasıdır. Ayrıca insan sağlığı yararına bir 'Yalın Ayak Patikası' önerdik. Bu tür patikalar muhtelif zeminlerden oluşturulur ve yalın ayakla gezenler için 'bedensel bir maceradır'.  Patika, temiz ve bakımlı olursa, doğayla uyum sağlanan sorumlu turizmin önemli bir katkısını sağlayabilir düşüncesindeyiz.

Azmak Gezi Bandı Önerilerimiz (tıklayın):     *İlkelerimiz

                *Önerdiğimiz Plan (indir 7mb)