YUVARLAKÇAY' DAYIM SAHİPSİZLİĞİN SAHİBİYİM

 Her şey bir anda başlamadı.Ama biranda alevlendi  ve alevler her yanı sardı.Türkiye bu karşı koyuşu kucakladı.TBMM gündeminde yer aldı. 

Neydi bu denli sahiplenilen, vicdanları rahatsız eden şey?

 Bu sorunun yanıtı Pınarköylülerin kararlı direnişinde yatıyor.

 Durkadın diyor ki: “Bu su içilir. Sadece biz değil, hayvanlarımız, kuşlar, kurtlar, yılanlar, börtü böcek  bu suyu içer. Bu suyu içen içinde mutluluk hisseder, kuşlar bir başka öter buralarda, yılanlar bir başka bakar, hayvanlarımızın sütü yoğurdu bir başka tatlı olur. Köyceğiz pazarına götürdüğümüz sebze meyvelerimizin tadını bilenler bizleri yollarda karşılar. Biz suyumuzun coşkulu sesiyle uyuruz, o sesi duymazsak uykumuz kaçar. Yüzyıllık çınarlarımızın hışırtısını kestiler şimdi de suyumuzun sesini kesmek istiyorlar. Biz bu sesin kesimlememesi için sesimizi yükseltiyoruz.”

 Evet Durkadının bu sözlerine ne diyebilirdik ki. Onların yanında olmak, sahibi olmayan doğanın, börtü böceğin sesi olmak onların duyulmayan çığlıklarını dünya aleme duyurmak görevimizdi. Bu görevi kimse bize vermedi biz bu kavganın gönüllü tarafında yer aldık. Kendi isteğimizle, irademizle vicdanımızla Durkadının, Duralinin, Mustafanın ve Pınarköylü gençlerin, kendilerine ağaca bağlıyan yaseminlerin, kestikleri ağaçların yerine yeni fidanlar diken çocukların yanında olduk.Yanında olmaya devam ediyoruz. 

 İşin başka bir boyutu da  büyük bir yalan olan ülkenin enerji açığı için yapılacağı söylenen enerji yatırımları. Bugün Yuvarlakçay'a kurulacak HES den elde edilmesi planlanan enerji Dalaman havaalanının ihtiyacını bile karşılamayacaktır. Buna karşılık Rüzgar ve Güneş enerji yatırımları teşvik edilmesi gerekirken adeta engellenmektedir.

 Söylenecek çok söz var, şimdilik bu kadarla yetinelim...

 Yuvarlakçay korumak isteyenlerin adına
Reşat Uygun
 

Fotoğrafların tümü  HES'e HAYIR! Facebook sayfası'ndan

       

Yuvarlakçay kaynakları Muğla İlinin en güzel ve
en doğal kalan yerlerinin biri idi

 

      

Kesildi, katledildi- yok oldu!


 
    

İyi ki varsınız, eylemciler, köycüler, doğa severler!!!


 

Muğla çevrecilerinden
Reşat ve Nihal

Medya desteği veren
Mustafa ve Süleyman