homepage

Leylek Köyü Akçapınar?

Düş ve Gerçek...

Bilindiği gibi 1986 yılından itibaren Akçapınar Köyü’ndeki Leylek ve aktif yuvaları tespit çalışmaları tarafımızdan sürdürülmektedir. O yıllarda çarpık yapılaşma, yanlış kalkınma ve bazı kişilerin heveslerine maruz kalmayan, sakin olan köydeki Leylek populasyonu 70 bireyken geçen yıllardaki sayısı 15 bireye kadar düşmüştür.

Sorarsınız- Ne oldu da sayısı bu kadar azalmıştır?

Yeni içme suyu döşemesine bağlı olarak yuva taşıyan ağaçların ve iki yıl önceki koloni halinde yuva taşıyan ağaçların anlamsız olarak kesilmesinden dolayı bir çok Leylek yuvası yok olmuştur. Bahçelerde bir çok eski ağaç da kayboldu, yerine başka bir imkan sağlayamayınca kalan Leylekler elektrik direklerin üstünde yuva kurmak zorunda kaldı. Yavruları ilk uçuş sırasında kablolara takılıp hayatını kaybetti.

Sorarsınız- Bu durumda ne yaptığınız?

Yıllardır şahsen, sonra dernekçe sayıma gittiğimiz zamanlarda Akçapınarlı insanlarla konuştuk, tartıştık; ne yapılması gerektiğini anlattık. Sonrada Biyo-Gökova Projesi yürütürken toplantılar yaptık, Muhtar ve ilgili yerel yöneticilerle iyi geçinmeye çalıştık, broşürler bastık ve Akçapınar Köyü’ndeki Leylek korunması yerel bir turizm girişimine bağlamak istedik. Tabii ki, korumak için bir şey yapılması şart idi, örneğin yeni yuva imkanları sağlanması, elektrik kabloların yeraltına alınması ve en önemlisi eski ağaçların kesilmemesidir...Tüm bunlar değişik nedenlerden olmamıştır.

Eyyyhh? Sonra?

Sonra bütün bu çabalarımıza rağmen kendi miraslarını yok etmeyi başardılar bazı kişi ve diğerleri üzülerek seyrediyor...aynı kişiler bir kaç kez çirkin bir şekilde bize karşı çıktı ve bize resmen zarar vermeyi çalıştıktan sonra köydeki faaliyetlerimizi asgaride tutmaya başladık.

Evet, siz de aynısını yapardınız, eminim.

Bir çok sevdiğimiz Akçapınarlı arkadaşımızla irtibatta kaldık, ayrıca yıllık sayımdan vazgeçmiyoruz. Geçen haftalarda bir gazete yazısında Akçapınar leyleklerinden ve köydeki koruma çabalarından okuduk, merak ettik ve beklentilerimiz yükselmiştir. Bir şey değişti mi acaba?

23 Mart, Pazar Günü 9 kişi olarak 2008 yılın sayıma çıktık; değişen bir şey görmedik, sonuçları üzülerek paylaşmak zorundayız:

Aktif (Leylek var olduğu) yuva sayısı: 7
Birey sayısı toplam (yuva veya havada): 13
Boş yuva sayısı (hepsi ağaçta): 7
Geçen yıldan bu yıla yok olan yuva sayısı: 7

Hiçbir Leylek var olan ağaç yuvalarını kullanmıyor, aktif yuvaların tümü elektrik direklerindedir. Akçapınar Köyü Leyleklerini kaybediyor. Doğal mirası yok oluyor. İlkbahar müjdeleyen, uğur ve bereket getiren, siyah beyaz hacı babayı çocuklarımıza artık gösteremiyor muyuz?

Not:
Türkiye’de kaydedilen bu yılın ilk Leyleği bir Akçapınar Leyleğiydi (25.02.2008)! İleride son Leyleği kaydetmesine zorlamayın bizi!