GÖKOVA-AKYAKA'YI SEVENLER DERNEĞİ

Nail Çakırhan Sok. 9,  48 650 Akyaka / ULA / MUĞLA

Basın Bülteni
0
1/08
22.
01.2008

Sokak Hayvanları II


Zehirlenen hayvanlar için yürünecek

Marmaris'te bir grup hayvansever, yiyeceklerine tarım ilacı katılarak öldürülen sahipsiz hayvanlar için yürüyüş yapacak.
Muğla'nın Marmaris ilçesinde yerli ve yabancı hayvanseverler, son 1,5 ay içerisinde yiyeceklerine tarım ilacı karıştırılarak öldürülen sahipsiz hayvanların telef olmasını yürüyüş yaparak protesto etme kararı aldı.

26 Ocak günü saat 14:00'de Atatürk Anıtı'nda başlayacak yürüyüş, Anatolian Meydanı'nda sona erecek.

Marmaris Hayvanları Koruma Derneği Üyesi emekli doktor Semih Biter, hayvanların zehirlenmesine dikkat çekerek, "Savcılık ve belediyeye yaptığımız başvurulara rağmen ne ölümlerin önüne geçilebildi ne de failler bulunabildi" dedi. Belediyenin bu olaylara sadece basit hayvan ölümleri gözüyle baktığını iddia eden Biter, şöyle konuştu: "Ancak bu olayların boyutu daha büyüktür. Sokaklar, caddeler ve parklara atılan zehirli maddeler, başta çocuklarımız olmak üzere insanların sağlığını tehdit eder boyuta ulaşmıştır. Kriminal bir olay haline almıştır. Bu sebeple yetkilileri harekete geçirmek, onların üzerinde daha çok baskı kurmak zorundayız. Bunu yaparken de kişisel davranmayalım, işin üzerine toplu olarak gidelim. İsteğimiz, açık ve net. Hayvan Hakları Kanunu'nun gerekleri yapılsın. Gerekli önlem alınsın. Failler bir an önce bulunup cezalandırılsın, herkesi cumartesi günü yapılacak yürüyüşe bekliyorum."

Akyaka’lılar 1002 imzayla köpeklerin zehirlenmesini protesto etti!!

 Ula İlçesinde bulunan, doğa güzelliği, Nail Çakırhan Mimarisi ve insanların medeni yaşama isteklerini karşılayan meşhur Akyaka Beldesi’nde geçen ayda meydana gelen köpek zehirlemelerinden dolayı belde sakinleri üzgündü.

 Bir kaç yıldan beri bir grup Akyaka sakininin gönüllü çabasından dolayı başı boş köpekler aslında başı boş değildir. Tam aksine belde sokaklarında dolaşan hayvanlar bakımlı, kısırlaştırılmış, beslenmiş ve aşılıdır. Kulaklarındaki numarayla ‘küpe’ takip edilen köpeklerden her birinin birer bakıcısı da mevcuttur.

 Akyaka Beldesi’nde şimdiye kadar sokak hayvanlarına iyi bakıldığı için Fethiye Hayvan Dostlar Derneği Başkanı Perihan Agnelli tarafından ‘Örnek Belde’ ilan edildi. Gökova-Akyaka’yı Sevenler Derneği bu çalışmaların koordinasyonundan dolayı Çevre ve  Orman Bakanlığından bir destek mektubu aldı.

 Hayvan Koruma Yasası bu tür itlafları suç saymakta ve yapanlar  cezalandırılmaktadır. Bu yasanın en önemli maddesi ise hayvanları ‘kısırlaştır ve sokağa bırak’tır.

 Küçük bir azınlık tarafından çoğunluğun kabul ettiği ve destek verdiği köpek bakımı ve stratejik uygulamalarına çaba veren arkadaşlarımızın emekleri boşa çıkmakta ve beldenin adını kirletmektedir.

 Akyaka halkı, beldemize sürülen bu lekeyi elbirliğiyle silmeyi hedefliyor.

 Beldemizde 12-13 Ekim gecesi ve takip eden günlerde bir çok sahipli/sahipsız köpek zehirlenerek öldürülmüştü. Bunun üzerine Valilik, Kaymakamlık ve Belediye dilekçe yağmuruna tutuldu.  Dilekçeler bin iki (1002) imzayla gönderildi. Akyaka’nıın nüfusunu düşünürsek Akyaka’lıların tümü köpeklerin zehirlenmesine karşı çıkıyor, protesto ediyor.
 


Basılacak kalitede resimlerin download için, lütfen küçük fotoğrafları tıklayınız!
 

 

GÖKOVA-AKYAKA'YI SEVENLER DERNEĞİ

Nail Çakırhan Sok. 9,  48 640 Akyaka / ULA / MUĞLA

Basın Bülteni
01/06
18.10.2006

Sokak Hayvanları

 RAMAZAN AYINDA AKYAKA’DA HAYVAN KATLİAMI!

 Ula İlçesinde bulunan, doğa güzelliği, Nail Çakırhan Mimarisi ve insanların medeni yaşama isteklerini karşılayan meşhur Akyaka Beldesi’nde geçen hafta meydana gelen, hala süren köpek zehirlemelerinden dolayı belde sakinleri yas tutmaktadır.

 Bir kaç yıldan beri bir grup Akyaka sakininin gönüllü çabasından dolayı başı boş köpekler aslında başı boş değildir. Tam aksine belde sokaklarında dolaşan hayvanlar bakımlı, kısırlaştırılmış, beslenmiş ve aşılıdır. Kulaklarındaki numarayla ‘küpe’ takip edilen köpeklerden her birinin birer bakıcısı da mevcuttur. İlk yıllarda bu çalışmalar tamamen gönüllü grup ve Fethiye Hayvan Dostları Derneği’nin destekleriyle yapıldı. Özellikle kısırlaştırma konusunda desteğini esirgemeyen Fethiye Hayvan Dostları Derneğine minnettarız.

 Derneğimiz ve Belediye arasında bu konuya yönelik  stratejik bir anlaşma imzalanmıştır. Araç ihtiyacımız Belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Sokak hayvanlarının yaşamını kolaylaştırıcı tüm bu çalışmalar, hayvan sahipleri tarafından yerleşmek için tercih edilen bir belde olmuştur.

 12 ve 13 Ekim tarihlerinde hemen İftar sonrası yollar boş kaldığından, sokakta dolaşan köpeklere etkisini çabuk gösteren zehir verildi. Kediler sağlıklı olduğuna göre zehir köpeklere tek tek ve elden verildiği anlaşılıyor. 12 Ekim gecesi altı köpek, ertesi gün üç köpek feci bir şekilde zehirlenerek öldü. Ölen köpeklerin her birinin gönüllü bir bakıcısı vardı, iki köpek sahipli ev köpeğiydi. Olay Ula Savcılığına bildirildi. Köpeklerden bir tanesi savcılık tarafından otopsi için Ege Üniversitesi Veterinerlik Enstitüsüne gönderildi. Otopsi sonucunda hangi zehir kullanıldığı ve nereden temin edildiğine dair açıklamalar yapılacaktır.

 Akyaka Beldesi’nde şimdiye kadar sokak hayvanlarına iyi bakıldığı için Fethiye Hayvan Dostlar Derneği Başkanı Perihan Agnelli tarafından ‘Örnek Belde’ ilan edildi. Gökova-Akyaka’yı Sevenler Derneği bu çalışmaların koordinasyonundan dolayı Çevre ve  Orman Bakanlığından bir destek mektubu aldı.

 Hayvan Koruma Yasası bu tür itlafları suç saymakta ve yapanlar  cezalandırılmaktadır. Bu yasanın en önemli maddesi ise hayvanları ‘kısırlaştır ve sokağa bırak’tır. Biz de Akyaka’da bu yasaya göre çalışmaktayız.  

 Küçük bir azınlık tarafından çoğunluğun kabul ettiği ve destek verdiği köpek bakımı ve stratejik uygulamalarına çaba veren arkadaşlarımızın emekleri boşa çıkmakta ve beldenin adını kirletmektedir. Ayrıca zehirlemelerin aslında barış ve huzur içerisinde geçmesi gereken Ramazan Ayında olması bizi özellikle üzmektedir.

 Biz, G.A.S.-Der ve Sokak Hayvanları Çalışma Grubumuz olarak bu medeni olmayan ve beldemizdeki yaşam tarzına yakışmayan hayvan katliamını kınıyoruz. Suçlu veya suçluların bir an önce bulunmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz!

 
Basılacak kalitede resimlerin download için, lütfen küçük fotoğrafları tıklayınız!