homepage2011 Yılı Sergi,
Proje ve Rehber
Kitabı


Tevfik EKİCİ
(03.06. - 12.06. 2011)

1973 Konya-Ereğli’de doğan Tevfik Ekici Reklamcılık ve İktisat eğitimi aldı.

Beş yıldır Akyaka’da yaşayıp Muğla Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Biriminde çalışan ve daha önce çeşitli karma sergilerde ürünlerini sergileyen Ekici’nin bu üçüncü kişisel sergisi.

"1995 yılında Rus pazarından aldığım Zenith marka mekanik bir fotoğraf makinesi ile başlayan fotoğrafa gönül verme daha sonra bu makineyi İstanbul’da Eminönü-Kadıköy seferi yapan bir vapurda unutmamla sekte alsa da daha sonra aldığım başka mekanik makinelerle ve kurulan karanlık odayla fotoğraf tutkusunu geliştirmeye çalıştım, tabi daha sonra dijitale kayıtsız kalamadım ve dijitale geçtim.

Dijital devrimle, çektiğini hemen görebiliyor olmak her gördüğünü çekme hastalığını da beraberinde getirdi bence. Bu kolaylık, gereksiz yere her şeyi kayıt altına almak gibi bir zaafla birleşince kendi belleğimizde de anlamsız bir yük oluşturduk; çoğu insan zamanla bu yükten kurtulmanın yolunu kullan-tüket-at yaklaşımıyla çözdü. Var olan ortamı duyumsamak yerine durmadan o ortamı belgelemeye çalışmanın, içinde bulunulan o anın da ritmini bozduğunu düşünüyorum. 

Oysa An, ‘anı’dır. Fotoğraf ise o gerçek An’a dokunma hissiyatındaki o anlık irkilme. Bazen o anki An’ı yakalamaya çalışmak; bazen de doğru an’ı, o an’ı tercih edecek olmanın diğer anlardan bir vazgeçiş olacağını bilmenin ağırlığını taşıyarak beklemek; aynı hayat gibi…"