homepage2011 Yılı Sergi,
Proje ve Rehber
Kitabı


Nilüfer Aktarıcı, Türkan Hasbay, Ebru Baran
(12.08. - 21.08. 2011)

Karma Sergi -Linolyum baskı

Nilüfer Aktarıcı
1971 Muğla doğumluyum. Üniversite eğitimimi İzmir 9 Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümünde tamamladım. Bir kişisel sergim oldu. Resimlerimde; yansıtmış olduğum karakterlerin başlangıç noktası dedemdir. Yaşlı insanları sevmeyi, onları  dinlemeyi  gülümsemesini yüzünden hiç eksik etmeyen dedemden öğrendim. Yaşanmışlıkları, yüzlerinde, ellerinde, ayaklarında, vücutlarının değişim göstermesi beni etkiledi. İskeletlerimde süregelen yaşanmışlığı birleştirdiğimi düşünüyorum. Halen Muğla Güzel Sanatlar Lisesinde resim öğretmeni olarak çalışmaktayım.

Türkan Hasbay
1962 İzmir doğumluyum. 1984 yılı İzmir 9 Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Grafik mezunuyum.  İki kişisel ve birkaç karma sergilerim oldu. Resimlerimde, yağlıboya ve gravürlerde ‘An’ı  yakalama, anlık yaşamdan kesitler ve temalar üzerine yoğunlaştım. Halen Muğla Güzel Sanatlar Lisesinde resim öğretmeni olarak çalışmaktayım.

Ebru Baran
1972 Ankara doğumluyum. 1994 yılı Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü mezunuyum. 4’ü kişisel olmak üzere karma sergilere katıldım. Halen Muğla Güzel Sanatlar Lisesinde resim öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Görünen bir dünyanın göstergeleri, sembolleri, simgeleri arkasına gizlenmiş bir hayatın içindeyken “gerçek” olanı bulabilmek  mümkün mü?   Bir balık “balık” olmayabilir yani… Doğadaki bir ağaç parçası da ilk insan için bir teker olanağını taşımamış mıdır?  

Linolyum baskı türlerinden biridir

Linolyum adı verilen bir tür muşamba üzerinde linol bıçaklarıyla yapılan bir oyma işlemidir. Oymada bıçakla aldığınız yerler beyaz yukarıda kalan bölümler siyah çıkar. Boya olarak en uygunu olan matbaa mürekkebi kullanılır. Çizim ve oyma işi bittikten sonra hazırlanan linol plakasının üzerindeki çalışma, kağıda presten geçirilerek aktarılır.