homepage2011 Yılı Sergi,
Proje ve Rehber
Kitabı

1+1 = (gerçekten) Bir*
Halet Çambel ve Nail Çakırhan
Fotoğaf Sergisi
(07.10. - 16.10. 2011)

(Derleme ve Tasarım: Bahar Suseven ve Thomas Schmitz,
 Prof. Dr. Halet Çambel ve Dr. Murat Akman’ın yardımlarıyla)
 

Halet Çambel ve Nail Çakırhan üzerine bir çok sergi düzenlendi. Neden bir sergi daha?

Çoğu sergi onları ayrı ayrı kişiler olarak göstermiştir: adından her zaman övgüyle bahsedilen ve çok değer verilen Arkeoloji Profesörü ve Hitit Tarihi Uzmanı Halet Çambel olarak; Nail Çakırhan, tabii ki ödüllü Usta Yapıcı, Şair ve Gazeteci olarak; her sergide bir diğerinin adı ancak ‘eşi’ olarak geçmiştir. Birlikte pek nadiren gösterildiler.

Bu Serginin amacı, 60 yıldan uzun bir süredir evli olan ve asla birbirinden sıkılmayan, çok başarılı bir çift olarak, onları ‘birlikte’ anmak.

Birlikte ‘ustaca’ sürdürülen, sevgi, saygı, iş, faaliyetler, üretkenlik, değiş tokuş ve yeniliklerle dolu hayatları mükemmeldi. Yine de her birinin diğerininkinden çok farklı birer hayatı vardır: Halet Abla 50 yıldan uzun bir zamandır Karatepe kazılarının yanı sıra çok sayıda başka kazılar yöneltti ve bütün kışlarını kazılarda geçirdi. Nail Ağabey ise tüm Türkiye’deki ödüllü yapılarıyla meşguldü (yaşamları hakkında daha ayrıntılı bilgi için lütfen www.akyaka.org bakınız). Zengin ve tatmin edici profesyonel hayatları, karşılıklı saygı ve bereket dolu bir ilişki; öbürüne danışmadan aldıkları hiç bir kararları olmadı, her şey konuşuluyordu, en küçük konuları bile paylaşmadan geçiremediler, her şey konuşmaya değerdi...

Onlarla uzun zamandır süregelen dostluğumuzdan ve beraber bu kadar zaman geçirebildiğimizden dolayı kendimizi şanslı sayıyoruz ( sevgili Halet Ablamızla hala olabildiğince sık birlikte oluyoruz). Onların ‘birlikteliği’ dokunulabilirdi ve oldukça da etkileyiciydi. Bize, ‘genç’ olanlara örnek idi, idealimizdi. Bu sergiyle, bu ideal çiftin, ayrı ayrı ama yine de birlikte sürdürdükleri yaşamlarını göstermek istedik: Ayrılsa bile aynı yöne bereketle akan, saygı ve sevgi dolu, bereketli bir dere. 

 

* Nail Çakırhan ve Nazım Hikmet Ran tarafından birlikte yazılan bir kitabın başlığından alıntı (1930)