homepage


2008 Yılı Sergi Katalogu

Sergi Evi nerededir?

2003 Senesinin Sergi Broşürü (pdf)

2003'de düzenlediğimiz sergiler

2004'de düzenlediğimiz sergiler

2004 Senesinin Sergi Broşürü (pdf )

2005'te düzenlediğimiz sergiler

2005 Senesinin Sergi Broşürü, (pdf)

2006'te düzenlediğimiz sergiler

2006 Senesinin Sergi Broşürü, (pdf)

2007'te düzenlediğimiz sergiler

2007 Senesinin Sergi Broşürü, (pdf)

Sergi Evi Hakkında
2008 sergi programı
2008 Sergi açılışlardan fotoğraflar

 
Çizgelikedi Kadınlar Projesi  (20-29 Haziran)
“O kim?”
(kimlik ve iktidar üzerine bir fotoğraf sergisi)


Çizgelikedi(*)'nin, İzmir'de yaşayan kadın fotoğrafçılara, Çizgelikedi Kadınlar Projesi '07 için 2006 sonbaharında yaptığı açık çağrıya olumlu yanıt veren on dokuz kadın, bu kavramsal proje çerçevesinde altı ay boyunca düzenli olarak pazartesi günleri toplandılar. Bu toplantı sürecinde 'kimlik ve iktidar' kavramlarını sorgulamaya yönelik bir çalışma başlattılar.


 

'O Kim?' sorusunu kendilerine/birbirlerine sorarak, gizli ve açık iktidarları görünür kılmaya, iktidarların yarattığı kimlikleri önce anlamaya, sonra anlamlandırmaya, ardından deşifre etmeye yönelik uzun tartışmalar yaptılar. İktidarlar ve kimlikler üzerine bir cevap aramayı değil, daha çok, sorular sormayı amaçladılar. Bu süreci altı ayın sonunda görselleştirip ‘O Kim?‘ üst başlığıyla Mayıs 2007’de bir sergiye dönüştürdüler. İktidarların kimlikler üzerindeki yansımalarını anlamaya yönelik bir soru sormaya çalışan sergi, şimdiye dek İzmir Çizgelikedi Sanat Galerisi’nde, İFSAK İbrahim Zaman Sergi Salonu’nda ve Bornova Anadolu Lisesi Ahmet Piriştina Sanat Galerisi'nde sergilendi.
‘O kim?’ şimdi de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde, Bodrum Belediyesi’nin konuğu olarak 7-20 Mart 2008 tarihleri arasında Bodrum Belediyesi Meclis Salonu Sanat Galerisi'nde sorusunu izleyicilerle paylaşacak. Serginin 2007 Mayıs ayında başlayan yolculuğunun Bodrum’u izleyen iki durağı ise kesinleşmiş durumda: Nisan ayı içinde İskenderun ve 20-29 Haziran arasında Akyaka’daki Nail Çakırhan & Halet Çambel Kültür ve Sanatevi.

Serginin bundan sonraki rotasını -şimdiye dek olduğu gibi- yine gelecek öneriler belirleyecek...


Çizgelikedi Kadınlar Projesi’07
Katılımcılar:
Şule Alçık, Hülya Anbarlı, İsmet Arıkantürk, İlknur Baltacı, İpek Cabadak, Neşe Cengiz, Tuba Dırmık, Aygül Durak, Arzu Filiz Güngör, Emel Kayın, Süreyya Martin, Gönül Ocak, Nergiz Savran Ovacık, Yeşer Sarıyıldız, Ülker Sokulluoğlu, Elif Telciler, Güzin Tezel, Fenay Ulu, Gözde Yenipazarlı.

(*)Çizgelikedi, çatısının altında fotoğraf seminerlerinin, atölyelerin, kavramsal projelerin, bir karanlık oda ve sanat galerisinin barındığı, söyleşi ve tartışmaların gerçekleştiği bir girişimdir. İzmir'de fotoğraf sanatı temelinde nitelik gözeten bir hareketlilik ve etkileşim yaratmayı amaçlamaktadır.