homepage2008 Yılı Sergi Katalogu


Neşe Aksoy ve Türkan Dişbudak (26 Eylül - 5 Ekim)

Neşe Aksoy
1961 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nde hesap uzmanı olarak görev yaptı.
Emekli olduktan sonra boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla Tekstil ve El Sanatları Derneği’nde Yönetim Kurulu üyeliği yapmış, kurslarına katılarak da amacı burslu çocuk okutmak olan bu derneğe katkıda bulunmuştur.
Bu süre içinde üç yıl boyunca patchwork çalışmalarında kumaş parçacıklarıyla yaptığı pano çalışmalarındaki pencere ve kapı konularını tuvale aktarmayı düşündü ve Fehnur İpek’ten ders almaya başladı. Halen Fehnur İpek ve grubuyla çalışmalarına devam etmektedir. Yaz aylarını geçirdiği Marmaris'teki ve çevresindeki eski taş evlerdeki yaşanmışlıklara duyduğu özlemle “begonville”lerin gölgelediği, sardunyaların süslediği kapı ve pencereleri resimlerine konu etmiştir.
 

Katıldığı Sergiler:
5 Eylül 2005 Vakıfbank Genel Müdürlüğü Fuayesi
27 Nisan 2006 Hazine Müsteşarlığı Sanat Galerisi
19 Kasım 2007 Türk-Amerikan Derneği Emin Hekimgil Sanat Galerisi
 

Türkan Dişbudak
1945’de Aksaray’da doğdu. Eğitimini Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulunda tamamladı. Öğretmenliğinin ilk beş yılı Muğla Kız Meslek Lisesi’nde geçti. Daha sonra Ankara’nın çeşitli yerlerindeki Kız Meslek Liselerinde idarecilik ve giyim öğretmenliği yaptı.
2000 yılında çok sevdiği öğretmenlik mesleğine emekli olmak suretiyle veda etti. Fakat öğretmenlik sevgisinin devamıyla son mezun ettiği öğrencileri ile gelinlik ve abiye moda evi açtı. Moda evi çalışmaları yedi yıl sürdü. Bu sürede çok sevdiği ve özlem duyduğu Muğla ve özellikle Akyaka’da daha uzun süre kalma olanağı buldu. Ankara’da Fehnur İpek’den aldığı yağlı boya, guaj resim derslerinde doğaya olan hayranlığını ve çoğunlukla Akyaka’nın muhteşem güzelliklerini tuvaline aktarmaya çalıştı.

 

Katıldığı sergiler:
Kültür Bakanlığı DÖSİM Resim Galerisi, Ankara, Haziran 2002
Vakıfbank Gen. Müd. Fuayesi, Ankara, Eylül 2005
Hazine Müsteşarlığı Sanat Galerisi, Ankara, Nisan 2006
Türk-Amerikan Derneği, Ankara, Kasım 2007