home         Diğer fotoğraf sayfalarımız:

 

Buldozerler bazen güzel şeyler yapabilir diye hep düşünürdük ama bu sefer harika bir şey çıkarttılar:
Kanalizasyon işleri  sayesinde hiç dokunulmamış bir antik mezar bulundu!

kanal_rohr.jpg (165121 bytes)

baskan_hikmet_grab.jpg (153331 bytes)

eingang_mit_vasen.jpg (144508 bytes)

İlk önce düz şekillendirilmiş birkaç kaya fark ettiler. Bld. Bşk. İsmail Akkaya ve Kültür Müdürü Hikmet Öz ilk tespitleri yapıyor. Her bulunan vazo vs. titizlikle not alınıyor.

mudur_arif.jpg (135149 bytes)

gewoelbe.jpg (108476 bytes)

Müze Müdürü Arif Küçükçoban ve bulunan bazı  seramikler

Mezarın içi

Kapı yanındaki yazı


MUĞLA’DAN TARİH FIŞKIRIYOR!..

*** Muğla’nın Gökova Körfezi kıyısındaki Akyaka Turistik beldesinde, kanalizasyon kazısı sırasında bulunan erken Roma ve geç Helenistik dönemine ait mezardan, aynı dönemlere ait tarihi sikkelerle, gladyatör parçalarıyla süslü zifaf kandili, pişmiş topraktan yapılmış testiler kafa tasları ve çeşitli tarihi eser parçaları bulundu.

*** Mezarda bulunan tarihi eserler, Muğla Müzesinde yapılan düzenleme ile yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı.

Likya ve Karya uygarlıklarının başkentinin bulunduğu Muğla ve yöresi, 130’a yakın tarihi antik kentiyle, Batı Anadolu’nun bir açık hava müzesini andırıyor. Yörede yapılan kurtarma kazılarında veya alt yapı tesisleri için yapılan kazılarda,yeraltından adeta tarih fışkırıyor. İşte bunlardan birisi de Gökova Körfezi kıyısındaki Akyaka Turistik beldesinde kanalizasyon kazısı sırasında, mezarda yapılan kazı neticesinde tarihe ışık tutacak nitelikteki antik eserler oluşturuyor.

Muğla-Marmaris karayolu kenarında geçtiğimiz yıl ortaya çıkartılan İDYMA Antik Kentinin mezarlığını oluşturan Kaya Mezarları ile,Akyaka Turistik yerleşim birimini birleştiren yol üzerinde, geçtiğimiz aylarda yapılan yapılan bir temel kazısı sırasında,erken Roma ve Geç Helenistik döneme ait olduğu bildirilen bir mezar bulunmuştu. Muğla Müze Müdürlüğünce mezar içinde yapılan kurtarma kazısında,aynı dönemlere ait tarihi sikkelerle,dönemin simgesi haline gelen gladyatör parçalarıyla süslü zifaf kandili,pişmiş topraktan yapılmış testiler ve kaplarla çeşitli tarihi eser parçaları bulundu.

Mezar içinde bulunan tarihi eserler,Muğla Müzesi içinde yapılan bir düzenleme ile,yerli ve yabancı ziyaretçilerin ziyaretine açıldı. Muğla ve yöresinde yapılan arkeolojik kazılarda veya yurttaşların tarım arazilerinde buldukları taşınabilir tarihi eserlerin bir bölümü Muğla Müzesi içindeki bahçede,kıymetli antik tarihi eserler ise,müze içinde cam muhafaza içinde müzeleri ziyaret edenlerin görüşüne sunuluyor. Muğla Müze Müdürlüğü-Arkeologlarının verdikleri bilgiye göre,Akyaka’daki mezarın ve içindeki tarihi eserlerin,M.Ö.2yy.ile-M.S.2.YY.arasına rastlayan Geç Helenistik ve Erken Roma dönemlerine ait bulunuyor. Mezarın içinde 7 adet iskelet bulunduğundan ,mezarın bir aile mezarı olduğu sanılıyor. Mezarda kadınların kullandıkları altın küpe ve topuk taşlarının da bulunduğu belirtiliyor. Gökova’daki tarihi mezarın bulunduğu yer ile,İDYMA Antik kenti mezarlığının bulunduğu Kaya Mezarlarının koruma altına alındığı,gelecek yıllarda yörede kurtarma kazılarının yapılabileceği yetkililerce ifade ediliyor.

 

NOT:

Akyaka'da daha yeni bulmuş mezar var. Bir bakmak isterseniz , 

buraya tıklayın