Acil telefon numaraları:

 

Veterinerler:

Veteriner Hasan Ulas Gökduman
Gökova  0533 475 27 71

Veteriner Göksel Bayramlı
Gökova
0252 246 6629

 


Zehirlenme vakasında ne yapabilirsiniz?

Zehirleme, hayvanlara yapılabilecek en barbarik ve aciz suçtur, son derece acı ve işkence içinde ölmelerine sebep olur. Ayni zamanda, zehirlenen hayvani seven insanlara üzüntü ve acı kaynağı olur. Çok gariptir ki polise veya belediyeye çok az sayıda şikayet mektubu ulaşır, çünkü birçok kişi bunun dikkate alınmayacağını düşünür, ve zehirlemeyi hayatin bir gerçeği olarak kabul eder. Ölen dostlarımız bu fikre katılmayacaklardı, eğer konuşabilselerdi!

Veterineriniz zehirlenen hayvani kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır, ancak çoğunlukla hayvanin hayatini kurtarmak imkansızdır. İste bu sebepten daha fazlasını yapmalıyız!

Veteriner, kendi kliniğindeki zehirlenme vakalar inin anonim raporlarını tutup ilgili otoritelere bildirebilir. Bunlar istatistik ve kanıttır, böylece otoriteler her zaman yaptıkları gibi problemin olmadığını inkar edemezler, böylece ilgili makamlara durumun düzeltilmesi ve zehirlenmenin önlenmesi için baskı yapılması kolaylaşır. Amacımız daha kuvvetli yasalar, ağır cezalar ve yasaların efektif bir şekilde uygulanmasıdır.

ÖNLEMLER

Hayvaninizi sokaklardaki şüpheli yenilebilir maddelerden uzak tutun. Bunlar plastik torbalarda veya içinde su veya yemek olan kaplarda olabilir, yemek atıkları, köfteler, et parçaları gibi. Bu şekilde şüpheli maddeleri alandan alin ve yok edin. Genellikle zehirli yemler, hayvan severlerin sokak hayvanlarına yemek koyduğu bölgelere konuluyor. Özellikle (renkli) toz maddelere dikkat edin! Evinizin çevresindeki yabancılara dikkat edin, Özellikle havlayan köpeklerinizden rahatsız oluyorlarsa şüpheli araçların plakalarını ve onları gördüğünüz tarihleri bir yere not edin. Kanıt toplamak için yakınınızda fotoğraf makinesi bulundurun.

Zehirleme vakalarını polise ve belediyeye haber veriniz. Çocuklara zehirlemenin korkunç bir suç olduğunu öğretiniz.

Acil arama numaralarimizi elinizin altinda bulundurun!

Veteriner Hasan Ulas , Gökova
0533 475 27 71
Veteriner Göksel Bayramlı, Gökova
0252 246 6629


 
Gerekli merjilere haber verin!
Ula Belediyesi   
Tel : 0(252) 242 30 08 / 0(252) 242 30 92
Akyaka Jandarma 243 5504
Gökova Jandarma 246 6017

İLK YARDIM HAZIRLIĞI

Her şeyden önce, veterinerinize zehirlenme vakaları için hazırlayacağınız ilk yardim çantasının içine koymanız gereken ilaçları ve anti-zehirleri sorun, çünkü bunlar ülkeden ülkeye değişmektedir. Veterinerinize striknin, arsenik, paraquat gibi ot bazlı, kimyasal veya böcek ilaçlarından zehirlenmede semptomların nasıl olduğunu sorun, ve böyle bir durumda tedaviye nasıl başlayabileceğinizi öğrenin.

Semptomları bilmeniz çok önemlidir, çünkü zehirlenmemiş bir hayvana anti-zehir uyguladığınız taktirde ona zarar verirsiniz.

Birçok veteriner zehirlenen bir hayvana ilk yardim sahibinin uygulamasının hayvanin kurtulması açısından iyi olduğunu düşünür. Veterinerinize öyle bir durumda ilaçları veya aktif karbon solüsyonlarını ağızdan nasıl vereceğinizi, veya acil bir durumda nasıl iğne yapacağınızı göstermesini isteyin. Hazırlık ilk aşamadır!

İLK YARDIM ÇANTASI

Yanınızda her zaman içinde ilâçlar (ampuller veya solüsyonlar), aktif karbon (tablet veya solüsyon), şırınga ve anti-zehirler, ve de veterinerinizin tavsiye ettiği vermeniz gereken dozaj ve veriş seklini yazdığınız kağıt olan bir ilk yardim çantası bulundurun.

Unutmayın ki köpekler ve kedilere tedavi değişik şekillerde ve dozajlarda uygulanmaktadır, ve de hayvanda kasılmalar ve yutkunma zorluğu başlamışsa ağızdan ilâç içirmek imkan sizdir.

İLK YARDIM

Veterinerinize derhal haber verin! Siz ilk yardıma baslarken başka bir kişiye veterinerinize telefon etmesini isteyin ki siz yoldayken veterineriniz de gerekli hazırlıklara başlamış olsun. 1. Eğer mümkünse, tedaviye başlamadan önce yutulmuş olan maddenin ne olduğunu su şekilde tespit etmeye calisin:

* hayvani bulduğunuz ortamı inceleyerek

* hayvanin semptomlarını inceleyerek.

DİKKAT: Eğer hayvan kostik/asit içeren maddeler veya cam kırıkları yutmuşsa, hayvani kusturmaya çalışmayın! Bu hayvanin iç organlarına daha fazla zarar verecektir. Bu şekilde bir durum söz konusuysa aktif karbon yutturmaya calisin ve hayvani derhal veterinerinize götürün

DİKKAT: Eğer hayvanda kasılmalar başlamışsa hayvana ağızdan hiç bir şey vermeyin. Yutkunmada ciğerlerine kaçmamasına dikkat edin.

Eğer başka tur bir zehir yuttuğunu tahmin ediyorsanız:2. Hayvani su şekilde kusturmaya calisin:

* ağızdan: 30-60 cc doygun tuzlu su solüsyonu; veya:

* ağızdan: 30-60 cc seyreltilmiş hidrojen peroksit (1:10 oranında); veya:

* ağızdan: ilik suda hardal tohumları; veya:

* ağızdan: 10% IPECAC şurup (her 10kg vücut ağırlığına 10 ml); veya:

* enjeksiyon: APOMORPHINE (her 1 kg vücut ağırlığına 0.05mg) [kedilerde kullanmayın çünkü vahşileşirler], veya:

* enjeksiyon: deri altına FILTATON

-büyük köpek için 1 cc ve Eğer 5 dakika içinde hala kusmadıysa 1 cc daha

-Orta boy köpek için 1 cc

-Ufak boy köpek veya kedi için 1.5 cc3. Sadece ve sadece kusma sağlanmışsa:

* Aktif karbon yutturun.

* Kas arasına su enjeksiyonları yapın:

-köpekler/kediler: ATROPINE (her 1 kg vücut ağırlığına 0.04mg veya her 10 kg vücut ağırlığına 1 ml)

-kediler: XYLANIZE (her kg başına 0.5-1 mg)4. Bu işlemleri bitirdikten sonar hayvani derhal veterinerinize götürün!

NOT: Aşırı dozaj uygulamamaya çok dikkat edin!

ZEHİRLENME SEMPTOMLARI

· Böcek ilâcı (organo-fosfatlar) zehirlenmeleri:

-Semptomları: Salyalanma, Aşırı gözyaşı, ishal, Aşırı kusma, gözbebeklerinin küçülmesi, kasların seğirmesi, astım benzeri nefes alıp verme, kasılmalar ve koma.

-Tedavisi: atropine enjeksiyonu (küçük köpek veya kediler için 1 ampul, daha büyük köpekler için ağırlıklarına bağlı olarak 2 veya 3 ampul). Enjeksiyon direkt damardan (-bu şekilde en hızlı absorbe olur), kas arasından veya deri altından yapılabilir.

· Fare zehri (warfarincan) zehirlenmeleri:

-Semptomları: sonucunda kusma ve ishal olur, ancak bazen hayvan 2-3 gün boyunca hiçbir semptom göstermeyebilir. Vücutta veya disetlerinde kırmızı/mor/mavi lekeler sonradan baş gösterebilir. Bunlar iç kanamanın belirtileridir.

-Tedavisi: Kanın pihtilaşmasını sağlamak için K vitamini (Konakion) enjeksiyonu yapılır (-hayvanin ağırlığına bağlı olarak 5mg ve 20mg arası)

· Strikninin (strychnine) zehirlenmeleri:

Semptomları: spazm, gözbebeklerinin büyümesi ve kaslarının seğirmesi.

Tedavisi: Diazepan (Valium) enjeksiyonu: (boy ve ağırlıklarına bağlı olarak kedilerde 5-10mg arası, köpeklerde 10-30mg arası)

Bu bölüm Göcek Doğa ve Hayvan Dostları Derneğinin Web sayfasından alınmıştır.