Acil telefon numaraları:

 

Veterinerler:

Veteriner Hasan Ulas Gökduman
Gökova  0533 475 27 71

Veteriner Göksel Bayramlı
Gökova
0252 246 6629

Yasemin Ilseven 0531 491 8935
(GAS-Der. Sokak Hayvanları Çalışma Gurubu Görevlileri)

HABERLER

Akyaka Sokak Hayvanları ile ilgili 2009 yılındaki gelişmeler

2008 ile ilgili gelişmeler

Ocak-Şubat, 2009

Tüm sokak hayvanlarının iç parazit bakımı yapılıyor! Özellikle halk tarafından, hayvan kılının yutulunca kist yaptığı ile ilgili yanlış kanıya burada tekrar değinmek istiyoruz. Kist yapan kedi, köpek dışında başka hayvanlarda da bulunan bir bağırsak kurdunun larvasıdır (Cestode sınıfının Taenidae familyasına ait bir parazit olan Echinococcus). Tüy ile beraber yutulduğunda bu probleme neden olabilir. Bu nedenle tüm sokak köpeklerimizin, dört ayda bir ağızdan yutturduğumuz parazit (parataxs) hapları ile echinocos tedavisi düzenli olarak yapılmaktadır. Onları severken içiniz rahat olsun!

Şubat, 2009

Sahiplendirme programımız devam ediyor. Asuman Üçer, Sema Maral arkadaşlarımız, hem yeni atılan köpeklerin, hem de Muğla Barınağına bırakılan ve Şükran Güneş Hoca tarafından bize haber verilen köpeklere yeni evler bulmaya devam ediyorlar. Sahiplendirilen köpeklerin bazıları (Resimler; Hera, Sera, Kurt, Ufaklık, Basri, Roxi….. )

          

Mayıs-Eylül, 2009

Bambi

Arapkız

Güçlü

Alman bir organizasyon üzerinden sahiplendirildikleri yeni evlerine uçuyorlar. Hikaye ve resimleri için parantez içersindeki linklere tıklayınız……

Başa dön

Haziran, 2009

Köpeklerimiz yıllık karma ve kuduz aşılarını oluyorlar. Ula Tarım İlçe Müdürlüğünden yardımımıza gelen ve gönüllü olarak kuduz aşılarını yapan Tekniker Vet. Murat Algün beye ve Belediyemizce temin edilen karma aşılarını gene gönüllü olarak yapan Vet. Hekim arkadaşımız Hasan Ulaş beye teşekkürler.

Haziran, 2009

Yaz sezonunun başlaması ile birlikte, sahildeki köpeklerimiz ve Mavi Bayrak konusu gene gündem konusu oluyor. Danimarka kökenli bir organizasyon tarafından verilen ve kontrol edilen Mavi Bayrak kriterlerinde sahilde köpek olamaz diye bir ibare yer almamaktadır. Yerel bazlı şikayetler üzerine geçtiğimiz yıl organizasyon tarafından şahsen gönderilen kontrolör tarafından, Beldemizdeki sokak hayvanları  uygulaması beyeniyle karşılanmış olup, Mavi Bayrak için engel teşhis etmediği belirtilmiştir.

Haziran, 2009

Sahildeki köpekler bir gecede kayboluyor! Belirsiz bir organizasyon! sonucunda toplanılıp uzak bir yere atıldığını düşündüğümüz sevgili arkadaşlarımız bir hafta sonra oldukça yorgun ve zayıflamış olarak gene Beldemize geri dönüyorlar. 

Başa dön

Haziran, 2009

Sahilde yasayan Nezih’imize 10-11 Haziran gecesi Feron Barın önünde araba çarpıyor. Gece yarısı olay yerine çağrılan vet. arkadaşımız Hasan Ulaş, tüm müdahalelere rağmen Nezih’imizi kurtaramıyor. Birçok kişinin tanık olduğu kazayı gerçekleştirip olay yerinden ayrılan ve muhtemelen içkili olan Kemal Şahin isimli  şahıs hakkında G.A.S.-Sokak Hayvanları Görevlisi Yasemin İlseven ve Muğla Çevre Müdürlüğü Sokak Hayvanları Gönüllüsü Sema Maral tarafından ortak olarak Ula Savcılığına verilen suç duyurusu, Savcılık tarafından araştırılıp, şahsın suçunu kabul etmesi üzerine Kabahatler Kanunu üzerinden  ceza görmüştür.

 

Ağustos, 2009

Pazar yerindeki ikinci el masamız ve gurubumuzun sokak hayvanları için yaptığı çalışma, Beldenin tanıtımı için belgesel çekimi yapan Nuray Yıldız’ın, TRT 1 de yayınlanan Gezelim Görelim programının çekimlerine konu oluyor.  

Ekim, 2009

Sahilde yaşanan zehirlemeler! Ramazan ayında sabaha karşı sahur vaktinde (Yücelen Otel güvenlik görevlilerine göre) sahilin Yücelen Otel tarafına bırakılan kuvvetli zehir sonucunda çok sevdiğimiz İlhan Selçuk'un ‘Çomar’ isimli makalesine konu olan Çomarımızı *Thomas, burada makaleye link verebilir miyiz?*, Starımızı, Tarkanımızı, Redimizi, Ceylanımızı, sahipli Kepçemizi ve sahipli başka köpeklerimizi kaybediyoruz!!!!! Hem de PETA nın yabancılara ülkemizde yaşanan hayvan zulümlerini, ülkemize gelmeyerek protestoya çağrısında bulunduğu bir dönemde yaşıyoruz bu olayları!  Beldemizin yüzkarası olan bu zehirleme olayları gene basında, HAYTAP ve DAHOYKA gündeminde ses buluyor. (Link)

Belde sakinleri ve hayvan severler olayları sahildeki sessiz yürüyüşleri ile kınıyorlar!

Faili meçhul!!!! bu olayları, gene yetkililere yolladığımız birçok kınama ve faillerinin bulunmasını talep eden Dilekçelerimizle dile getiriyoruz. (*bunu ekleme konusunu Heike ve Thomas a soracagım*Failleri bulmak ve gerekli önlemleri almak yerine maalesef Dilekçelerimiz Savcılığa veriliyor. Dilekçemin örneğini ve Savcılığın, yapılan ithama cevabını veriyorum)

Başa dön

Ekim, 2009

Hamack’ımız Renate ve Namık Sevim çifti tarafından sahiplenerek ve Akyaka daki yeni hayatına başlıyor. Kınalı/Kıskanç’ımız Ayşe hanım ve kızı tarafından sahipleniliyor.

İsi’miz ve Maviş’imiz Yücelen Otel de tatil yapan ziyaretçiler tarafından sahipleniliyor. Kasım ayında aşıları ve gerekli belgeleri hazır olan İsi, Heidelberg deki yeni ailesinin yanına uçuyor. Maviş ise ocak ayının sonunda Greta hanım ile birlikte Belçika da yeni yaşamına başlıyor. Resimli hikayesi için bakınız.

Kasım-Aralık, 2010-03-01

Beldemize köpek atılımları son hız devam ediyor…..Özellikle zehirlenen köpeklerimizle açılan alanlar, yeniden bu sefer kısırlaştırılmamış, aşısız ve oldukça bakımsız yeni köpekler ile doluyor. Bu yeni misafirlerimizin bakımları, kısırlaştırılmaları son hız Itır ve Jane hn, Sema  ve Asuman hanım tarafından  takip ediliyorlar. Tekrar tekrar ilgililere belirttiğimiz gibi, Akyaka’nın sahipsiz hayvan probleminden ziyade CİVAR KÖYLERİNE AİT SAHİPLİ KÖPEKLERİN BELDEMİZE ATILIM PROBLEMİ VARDIR !  Bu nedenle civar köylerindeki köpek popülasyonu kısırlaştırılmadığı ve kontrol altına alınmadığı sürece, Beldemizdeki çalışmalar sonuçsuz kalacaktır. 

Aralık 25, 2009

Senenin son günlerinde gene üzücü olaylarla sarsılıyoruz! Zehirlemeler başlıyor! 25 Aralık sabahı Maskemizi, Beyazımızı ve aynı hafta Rosa’mızı kaybediyoruz!

    

Başa dön