homepage
Gökova-Akyaka'yı Sevenler Derneği
2013 SERGİLER

Nail Çakırhan & Halet Çambel Kültür ve Sanatevi

Grup "Gökova" 04.10. - 13.10. 2013

Akyaka ve çevre köylerden bir araya gelen ressamlar grubudur. Ressam ve resim hocası Teoman ATA eşliğinde çalışmalarını sürdürüyorlar. 2012 yılı Ekim ayında grup3 çalışmaları başladı. Kış mevsimi gereği atölye içi çalışmalar yaptılar. Natürmort, enteriyör ve birbirlerine sırayla modellik yaparak desen çalışıyorlar. Güneşli havalarda dışarı çıkıp Azmak boyunda kayıkları konu alıp, kıyı cafelerde peyzajlar yapıyorlar.

Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki; “Keşke ressam olsam, şu ağacın, şu dağın, denizin ya da başını herhangi yöne çevirdiğinde karşına çıkan manzaranın resmini yapabilsem” dememeniz imkansız diyor Teoman ATA. Aynı duyguları paylaşan grup üyeleri de çevre duyarlılıkları son derece yüksek ve aktif olarak “doğal yaşam” ve “çevre koruma” aktivistleri. Yaptıkları ve daha yapacakları resimlerle, bölgenin doğal tarihine de not düşmek istiyorlar tevazuyla.

Desene kuvvet çalışıyorlar. Onlara eşlik eden hocaları Teoman ATA; “sağlam resim sağlam desende bulunur ”diyor gülümseyerek. Artık hobi çalışması olmaktan hoşça vakit geçirmek anlayışından uzaklaşmışlar. Bir taraftan heyecanla çiziyor, boyuyor bir taraftan da enteraktif tarzda, dünyada ve Türkiye’de resim sanatı serüvenini sorguluyorlar. Ustaların eserlerinden kopyalar yaparak onları anlama ve eserlerini okuma çalışmalarını da yapıyorlar.

Denize atlamadan nasıl yüzme öğrenilmez ise, üstesinden gelmesi en zor konuları çizip boyamaktan çekinmiyorlar. Başta yağlı boya olmak üzere en zor malzemeyi ehlileştirmek için üstüne üstüne gidiyorlar. Sonra durup tekrar kaldıkları yere yani desen, kompozisyon, çizgi, leke vb. konulara dönüyorlar. Artık hepsi çalışmak, çok çalışmak şartıyla resim sanatının “fildişi kulelerde yaşayan, seçilmiş insanlar” olduğunu ve ilgi duyan herkesin ressam olabileceğini biliyorlar. İşin yaratıcılık kısmının da kişiye göre değişeceğini…

Bu grup sergisi onların ilk grup sergisi olacak. Yakın gelecekte, çevre yerleşim bölgelerinde hatta İzmir, Ankara, İstanbul gibi illerde de sergiler açmayı hedefliyorlar.