homepage
Gökova-Akyaka'yı Sevenler Derneği
2014 SERGİLER

Nail Çakırhan & Halet Çambel Kültür ve Sanatevi

Necib Özden Uz 22.08.- 31.08. 2014

1949 Beyşehir doğumluyum. Darüşafaka Lisesi’nden sonra İÜFF’den Jeoloji Yüksek Mühendisi olarak mezun oldum. Uzun yıllar İstanbul’da kimyasal maddeler ürettim. 2000 yılında emekli olup Akyaka’ya kaçtım.
Cam Ocağı Vakfı’nda hafta sonu kursuna katıldım ve kalıpla cam şekillendirme çalışmalarına başlamış oldum. Kalıp hazırlamak için seramik çamuruyla model hazırlamam için seramik öğrenmem gerekti. Akyaka’da atölye açan Erdoğan Nur'dan seramik dersi aldım ve çok yararlı bir dönem geçirdik. Akyaka’da atölye açtım, dostlarla çok çeşitli ve keyifli çalışmalar yaptık.
Yaklaşık üç yıl resim, seramik, cam füzyon, cam heykel ve cam şekillendirme, kumaşa kalıp baskı çalışmaları yaptık. Şimdi evimdeki atölyede cam ve seramik çalışmalarına devam ediyorum.
Beşbin yıldır bilinen cam saydamlığı, ışığı yansıtması ve kırması ile oluşturduğu renkler ve ışık oyunları ile her zaman gözde bir malzeme olmuştur. Cam çalışmalarında zaman zaman sürpriz sonuçlar alınması da ayrı bir hoşluk yaratır.
Camın en önemli özelliği olan saydamlığı, sağladığı avantajların yanı sıra görünmeyen malzeme ile tasarım yapma zorluklarını da beraberinde taşır. Belki bu maceradır camı çekici kılan.
2013 de Teoman Ata’nın eğitimindeki Grup Gökova ile Nail Çakırhan ve Halet Çambel Kültür ve Sanat Evinde karma resim sergisine katıldım.