home - thanks and good bye

 

 

FAALİYETLERİMİZ: 

* Her ay Muğla İli'nin değişik bir yöreye bir gezimiz var. İlk önce üyelerimizin oturduğu yerlerinin yakın olan sulak alanlarına gittik. Sulak alanlarının sukuşu populasyonu mevsimlik nedeniyle azalınca Haziran ayında ilk defa dağlara çıktık. Macera olsun diye bizden önceden kimse gitmeden bir yeri seçip Muğla/ Kavaklıdere'nin Göktepe'sindeki Orman tesisinde kaldık.

Şimdiye kadar yaptığımız geziler:
 

1- Mart: DALYAN/ KÖYCEĞİZ GÖLÜ

2- Nisan: BODRUM/ GÜLLÜK DELTASI+ TUZLA GÖLÜ

3- Mayıs:   FETHİYE/ ÇALIŞ

4- Haziran: KAVAKLIDERE/ GÖKTEPE

*Ayrıca 5 Haziran Dünya Çevre Günü G.A.S.- Der etkinliği olarak Gökova ovasında bir doğa gezisiyle birlikte kuş gözlem yapıldı.
*Bir yaz arası yaptıktan sonra Eylül ayından itibaren "Balkan Projesi" kapsamında Bodrum/ Güllük Deltası ve Tuzla Gölü düzenli olarak sayımlar gerçekleştirdik
.
*Ekimdeki Dünya Kuş Gözlem Günü' ne bir aksilik nedeni ancak bir "bahçe kayıt" yapabildik.
*Türkiye kuşçular ve Balkan Projesi' ne katılmakta olan uluslararası katılımcılar 26- 28 Ekimdeki meşhur "Dikkuyruk Şenliği ve Kuşçu Toplantıları" Burdur' da bir araya gelmişlerdi.
*Bütün Avrupa katılacak olan büyük "Kış ortası Sukuşu Sayımları" na diğer topluluklarıyla işbirliği olarak ve DHKD' in koordinasyonuyla Şubat ayında katılacağız. O zaman ilk defa grubu bölüp birçok alan saymayı çıkacağız.
*Yaptığımız kayıtlar değerlendirmek ve saklamak üzere Türkiyedeki kuş çalışmalarına bakan ve verileri paylaşan Türkiye'de kuşçuluğuna ilgilenlerinin "toygar" isimli bir email listesine gönderiyoruz. Orada gördüklerimizi tartışılır, değerlendirilir ve ileride kullanılmak üzere kaydedilen veriler saklanır.
*Bundan öte daha ileride gerçekleştirmeyi planladığımız "Muğla İli Leylek Köyleri" projesinin hazırlıkları başladık. Bodrum Gezimiz sırasında Ekinanbarı Köyü' ne gidip, Muhtar ve Meçlis Üyeleriyle tartışıp (bize yemek davet etti bile!), "leylek problemleri"  üzere konuşup, durumu tesbit ettik. Brian STONEMAN oralara bakar. Aynı çalışmalar Gökova'daki Akçapınar Köyü' nde sürekli olarak Heike THOL- SCHMİTZ ve Thomas SCHMİTZ tarafından yapılmaktadır. Ortaca' ya yakın olan leylek kolonisine Dalyan Gezimiz sırasına ziyaret edip, tesbit ettik.
*GKA Kuşçuları kendilerin yaptığı  her özel gezisi sırasında kayıtları toplamaktayız. Bu sayfalarda yakın zamanda onları tamamlanması uğraşmaktayız.